دلیل و درمان اگزما در نوزادان چیست؟

به گزارش وبلاگ ملیسا، اگزما در نوزادان نتیجه اختلال سیستم ایمنی بدن است که بر روی سد محافظتی پوست اثر می گذارد و توانایی پوست در حفظ رطوبت کاهش می یابد. اگزما به شکل بثورات پوستی قرمز رنگ بر روی بدن نوزاد بروز می نماید و درمان قطعی ندارد. تنها با انجام راه چاره هایی می توان شدت آن را کاهش داد.

دلیل و درمان اگزما در نوزادان چیست؟ اگزما در نوزادان معمولا به شکل قرمزی، التهاب و بثورات بر روی صورت و پوست سر آغاز می گردد، اما با گذشت زمان ظاهر آن تغییر می نماید. اگرچه اگزما در بزرگسالان نیز بروز می نماید، اما در میان بچه ها شایع تر است.

با توجه به گزارش منتشر شده در مجله درماتیت (شماره مه - ژوئن 2014)، حدود 13 درصد از بچه ها کمتر از 18 سال در ایالات متحده به اگزما یا درماتیت آتوپیک (شایع ترین نوع اگزما) مبتلا می شوند.

طبق نظر آموزشگاه پوست و زیبایی آمریکا، 90 درصد از افراد مبتلا به این بیماری، پیش از 5 سالگی به آن مبتلا می شوند و تقریبا 60 درصد از مردم برای اولین بار پیش از رسیدن به سن 1 سالگی به آن دچار می شوند. اگزما در نوزادان و بچه ها معمولا در تمام دوران کودکی و نوجوانی و در برخی موارد حتی تا سن بلوغ ادامه می یابد.

علت اگزما در نوزادان چیست؟معین نیست که علت اگزما در نوزادان چیست، اما به احتمال زیاد به علت ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی این اتفاق می افتد. اگزما مسری نیست. اما در نوزادانی که اعضای خانواده آن ها سابقه اگزما، تب یونجه یا آسم داشته باشند، بیشتر دیده می گردد. با اینکه اگزما منجر به تب یونجه یا آسم نمی گردد و یا بالعکس، اما نوزادان مبتلا به تب یونجه یا آسم در معرض اگزما قرار دارند.

اگزما در نوزادان نتیجه اختلال سیستم ایمنی بدن است که بر روی سد محافظتی پوست اثر می گذارد و توانایی پوست در حفظ رطوبت کاهش می یابد.

اگزما یک اصطلاح عمومی برای توصیف تعدادی از بیماری های التهابی پوست است. به غیر از درماتیت آتوپیک، انواع دیگر اگزما که معمولا بچه ها را تحت تاثیر قرار می دهند، شامل درماتیت تماسی، اگزمای دگزیدروستیک (اگزمای پا و دست) و درماتیت سبورئیک (شناخته شده به عنوان پوسته سر در نوزادان) هستند.

علائم اگزما در نوزادان چیست؟اگزما در نوزادان موجب بروز بثورات پوستی قرمز رنگ می گردد که باعث خشک شدن پوست، احساس خارش و پوسته پوسته شدن می گردد. این بثورات ممکن است به صورت جوش های کوچک، متورم و آبدار باشند. سایر نشانه ها عبارتند از:

کلفت شدن پوست

قرمزی و تورم پوست

تیره شدن پوست پلک ها و اطراف چشم

تغییرات در پوست اطراف دهان، چشم ها یا گوش ها

پوسته پوسته شدن سر نیز معمولا در انواع اگزما در نوزادان دیده می گردد.

پوسته پوسته شدن سر، بصورت ایجاد پوسته های زرد رنگ و چرب بر روی پوست سر و یا بصورت یک لایه ضخیم که کل پوست سر را پوشش دهد، بروز می نماید. با گذشت زمان، پوسته پوسته ها کنده شده و با شستن و شانه زدن از بین می فرایند. عارضه پوسته پوسته شدن سر معمولا موجب ناراحتی نوزادان نمی گردد، تنها گاهی احساس خارش در سر ایجاد می نماید.

اگر نوزاد مبتلا به درماتیت آتوپیک باشد، خطر ابتلا به سایر بیماری های آلرژیک، مانند آسم، تب یونجه و آلرژی غذایی، که هر کدام دارای نشانه های خاص خود را دارند، افزایش می یابد.

پیشرفت اگزما در نوزادان و بچه ها چگونه است؟ظاهر، محل و رفتار اگزما همگام با رشد نوزاد تغییر می نماید.

اگزما در نوزادان در ماه های اول تولد، بر روی گونه ها، پیشانی و پوسته سر بیشتر دیده می گردد و باعث می گردد که پوست این نواحی قرمز تر و چروک تر از بقیه نقاط بدن باشد. اگزما می تواند در سایر نقاط بدن نیز ظاهر گردد، اما معمولا در نواحی پوشک رخ نمی دهد، زیرا این منطقه در بیشتر اوقات مرطوب است.

هنگامی که نوزاد آغاز به خزیدن می نماید - بین 6 تا 12 ماه - اگزما به آرنج و زانو ها تاثیر می گذارد، زیرا پوست این منطقه ها بر روی زمین کشیده می گردد. بثورات اگزما ممکن است آلوده شوند و بصورت پوسته زرد و خشک شده از روی پوست کنده شوند.

هنگامی که کودک به سن 2 سالگی می رسد، اگزما به سمت داخل آرنج و پشت زانو و مچ دست ها و پاها تاثیر می گذارد. بعلاوه ممکن است در اطراف دهان و پلک ها ظاهر گردد.

عوامل تحریک نماینده اگزما در نوزادان چیست؟اگزما معمولا یک شرایط مستمر نیست، بلکه یک دوره طولانی بدون علائم دارد که پس از آن زخم ها ظاهر می شوند. عوامل مختلف محیطی ممکن است باعث گردد سیستم ایمنی بدن نسبت به یک ماده مضر واکنش نشان دهد که بصورت التهاب و ظهور علائم اگزما بروز می نماید.

این عوامل ممکن است انواع مختلفی از آلرژن ها، تحریک نماینده ها و سایر مواد را شامل گردد:

حیوان خانگی پرنده، گرده، قارچ و گرد و غبار

غذا های آلرژی زا (مانند بادام زمینی، سویا و تخم مرغ)

لباس هایی از جنس پشم یا الیاف مصنوعی

دود سیگار

محصولات معطر مانند مواد شوینده، عطر و خوشبو نماینده هوا، به ویژه آن هایی که حاوی الکل هستند

گرمای بیش از حد یا خشکی

هوای خشک زمستان با رطوبت کم

عفونت های پوستی

عرق کردن

استرس عاطفی

علاوه بر این، سرازیر شدن بزاق نوزاد بر روی گونه ها، چانه و گردن نیز اگزما را تحریک می نماید.

راه های درمان اگزما در نوزادانهیچ درمانی برای اگزمای نوزادان وجود ندارد، اما با گذشت زمان از شدت علایم کاسته می گردد. درمان با تمرکز بر مدیریت خشکی پوست نوزاد برای کاهش التهاب آن است.

پزشکان راه چاره های زیر را به پدر و مادری که کودکشان اگزما دارد توصیه می نمایند:

اجتناب از حمام گرم و طولانی نوزاد (استفاده از آب سرد یا ولرم به جای آب داغ) و یا کیسه کشیدن بیش از حد به پوست نوزاد یا خشک کردن خشن پوست نوزاد با حوله

مرطوب کردن پوست کودک به طور مرتب با پماد، کرم و لوسیون فاقد عطر، بویژه بعد از حمام

استفاده از لباس نوزاد پنبه ای

عدم استفاده از محصولات معطر

کوتاه نگه داشتن ناخن های نوزاد برای جلوگیری از خاراندن، که می تواند به پوست آسیب رسانده و منجر به التهاب و عفونت بیشتر گردد.

حذف مواد محرک و آلرژن شناخته شده از خانه

خنک نگه داشتن نوزاد و جلوگیری از تعریق بیش از حد، با استفاده از کمپرس سرد بر روی منطقه ها تحریک شده

پزشک شما بعلاوه ممکن است سایر روش های درمانی اگزما در نوزادان را بکار گیرد، مانند استفاده از داروهای:

کورتیکواستروئید های موضعی

آنتی هیستامین ها

آنتی بیوتیک، ضد ویروس و یا دارو های ضد قارچ برای عفونت های پوستی

دارو های خوراکی برای بهبود سیستم ایمنی

مهار نماینده های موضعی کالسینورین (دارو های غیر استروئیدی که التهاب را کنترل می نمایند)

سخن آخر اینکه، از هنگام تولد نوزاد، با استفاده روزانه از نرم نماینده های پوست، خطر ابتلا به اگزما در نوزاد خود را به مقدار 67 درصد کاهش دهید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "دلیل و درمان اگزما در نوزادان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل و درمان اگزما در نوزادان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید