از سرگیری فعالیت مریخ نورد چینی ها

به گزارش وبلاگ ملیسا، خبرگزاری خبرنگاران- به گفته سازمان ملی فضایی چین، مریخ نورد ژورونگ و مدارگرد ماموریت تیان ون 1 پس از یک ماه توقف عملیات خود را از سر گرفتند.

از سرگیری فعالیت مریخ نورد چینی ها

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ملیسا به نقل از چاینادیلی، چندی پیش خورشید، فعالیت پروژه های جاری در سیاره سرخ را به تعویق انداخت و همه مریخ نوردهای موجود روی این سیاره به حالت ایمن وارد شدند. علت این کار این بود که خورشید در رویدادی به نام مقارنه خورشیدی مریخ(Mars solar conjunction) در حالت قرارگیری میان زمین و مریخ بود که این اتفاق، مانع از برقراری همه ارتباطات مستقیم می شد و ارتباط بین فضاپیما و زمین را به شدت مختل می کرد.

حال سازمان ملی فضایی چین روز آدینه در بیانیه ای کوتاه اعلام نمود که کنترل نماینده های این ماموریت، سیستم ردیابی، ارتباط و کنترل مدارگرد و مریخ نورد ژورونگ را مجددا متصل نموده اند.

این مریخ نورد بخشی از مأموریت تیان ون-1 چین است. ماموریت تیان ون-1 چین که از یک مدارگرد، فرودگر و مریخ نورد تشکیل شده است، در 23 ژوئیه سال 2020 پرتاب شد.

چو یینگژی(Chu Yingzhi) معاون پروژه مدارگرد تیان ون-1 در این باره گفت: فرایند خاموشی خورشیدی هر 26 ماه یک بار اتفاق می افتد و همه کاوشگرهای مریخی را تحت تاثیر قرار می دهد.

ژانگ رونگ جیائو(Zhang Rongqiao) ، طراح ارشد ماموریت تیان ون-1 از سازمان فضایی ملی چین گفت که مریخ نورد ژورونگ باز هم به فعالیت و کاوش خود به سمت جنوب مریخ و ناحیه ای به نام یوتوپیا پلانیتیا ادامه خواهد داد. مدارگرد نیز برای انجام یک آنالیز سراسری سنجش از راه دور در سیاره سرخ وارد مدار تازهی خواهد شد و به کار خود در زمینه انتقال سیگنال های بین ژورونگ و زمین ادامه خواهد داد.

چو گفت: هنگامی که مدارگرد در اوایل ماه نوامبر وارد مدار تازه گردد، همه هفت دستگاه علمی آن اعم از طیف سنج معدنی مریخ و دوربین با وضوح بالا آن فعال خواهند شد تا اطلاعاتی در خصوص ساختارهای زمین شناسی مریخ، نوع خاک موجود در مریخ، محیط های فضایی و جوی و لایه یونیده و سایر عناصر مهم مریخ جمع آوری نمایند.

ژانگ نیز در سرانجام اضافه کرد: قبل از خاموشی موقت مریخ نورد ژورونگ، این مریخ نورد نزدیک به 1100 متر از سطح مریخ را طی نموده بود و در شرایط خوبی بود. این مریخ نورد (با ارتفاع 1.85 متر) که اکنون چندین میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، ششمین مریخ نوردی است که از این سیاره بازدید نموده است. پنج مریخ نورد دیگر به وسیله ایالات متحده به سوی این سیاره پرتاب شده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "از سرگیری فعالیت مریخ نورد چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سرگیری فعالیت مریخ نورد چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید