دشت لار؛ جاذبه زیبای مازندران در نزدیکی تهران، عکس

به گزارش وبلاگ ملیسا، دشت لار یکی از پرگل ترین دشت های ایران است. این دشت سرسبز و پرآب، سال هاست که به عنوان پارک ملی شناخته می گردد. ما در علی بابا از دیدنی های این جا برای تان نوشته ایم. درباره گونه های جانوری و گیاهی تعریف نموده ایم. نشانی و دسترسی به پارک ملی را هم شرح داده ایم.

دشت لار؛ جاذبه زیبای مازندران در نزدیکی تهران، عکس

دشت لار در بهار چطور است؟

راستا دشت هویج به دشت لار چطور است؟

اقامتگاه نزدیک دشت لار وجود دارد؟

دشت لار کجاست؟

دشت لار و شقایق های زیبایش در مازندران قرار گرفته. این دشت از سال 1354 پارک ملی اعلام شده. از 1361 هم منطقه حفاظت شده به شمار می رود. دشت لار را در حاشیه دماوند پیدا می کنید. جایی که از تهران چندان هم دور نیست.

دشت لار کجاست؟

جنوب این منطقه بخشی از شمیرانات به حساب می آید. شمال و شمال شرقی آن به لاریجان مازندران تعلق دارد. از شمال به نور و از جنوب شرق به ایرا راه دارد. از شرق هم به پلور و بعد کوه دماوند می رسد.

پارک ملی لار بسیار خوش آب وهواست. بی دلیل نیست که قدیم ها ییلاق تابستانی پادشاهان بوده. بافت گیاهی و تنوع جانوری آن خیلی جذاب است.

چه حیوانات و گیاهانی در دشت لار پیدا می گردد؟

وسعت این دشت حدود 73 هزار هکتار است. 31 هزار هکتار آن در محدوده پارک ملی قرار گرفته. چشمه های تماشایی، شقایق سرخ قشنگ، گل زرد و زنبق وحشی به آن جلوه دیدنی داده.

اما از زیبایی هایش که بگذریم، گیاهان دارویی و خوراکی فراوانی در پارک ملی لار می رویند. در این دشت کاسنی، گلپر، شیرین بیان، آویشن، بارهنگ و والک پیدا می کنید.

در ناحیه دشت لار حیواناتی مثل گرگ، روباه، خرس قهوه ای، آهو، بزمجه، افعی طلایی، قوچ و میش زندگی می نمایند. از دیدن عقاب طلایی، شهباز، خفاش و کبک نباید تعجب کنید.

گونه های حیوانی دشت لار

ماهی قزل آلای خال دار قرمز یکی از گونه های تحت حفاظت این ناحیه است. از 1370 در برخی از بخش های دشت لار امکان شکار وجود ندارد؛ چراکه باید از حیوانات حفاظت گردد. در فصل بهار که زمان بچه زایی حیوانات است، اجازه ورود ماشین از محدوده محیط بانی داده نمی گردد.

دیدنی های دشت لار کدامند؟

طبیعت گردی آن قدرها هم ساده و راحت نیست. دیدنی های مقصد سفر است که باعث می گردد دوری راه و پیاده روی طولانی را به جان بخرید. ببینید تا با رفتن به دشت لار چقدر خوش می گذرد.

لار؛ دشت پرگل و تماشایی ایران

دشت لار به دشت شقایق هم معروف است. پس تعجبی ندارد اگر فکر کنیم جذاب ترین منظره آن شقایق های بی شمار ی ست که در خرداد ماه همه جای دشت می رویند.

گونه های گیاهی دشت لار

شقایق تنها گل این دشت نیست. گل های زرد و بنفش زمین را رنگ می نمایند. از میان شان رود جاری می گردد. بالای سرتان آسمان آبی ست. سکوتی دلپذیر همه جا را پر می نماید. هر قدر می خواهید تماشا کنید، عکس بگیرید و نفس عمیق بکشید.

آبشار سفید آب؛ زلال و قشنگ

آبشار سفیدآب یکی دیگر از جاهای دیدنی دشت لار است. این آبشار نزدیک دریاچه سد لار قرار گرفته. صدای دل انگیز شرشر آب زیر آسمان آبی، یکی از صحنه هایی ست که در خاطرتان می ماند. این جا به آبشار قو هم معروف است.

سد لار؛ باشکوه و تماشایی

در حدود 75 کیلومتری پایتخت، سد لار با رودخانه جذابش قرار گرفته. می توانید یک روز را با منظره دلچسب سد لار بگذارید و از طبیعت اطرافش لذت ببرید.

رودخانه سفیدآب؛ زیبا و پر آب

از نام رودخانه سفیدآب معلوم است که چه آب زلالی دارد. می توانید ساعتی کنار این رودخانه قدم بزنید. بعد کنارش بنشینید و به صدای گوش نواز آب جاری گوش دهید. اگر خرداد باشد، اطراف تان پر از گل های رنگی ست.

چطور می توانیم در پارک ملی لار تفریح کنیم؟

تور دشت لار یکی از تورهای طبیعت گردی ست که به ویژه خرداد و فصل شقایق بازارش داغ است. خیلی ها با ماشین به این جا می آیند و از ساعت ها قدم زدن زیر آسمان لذت می برند. اگر اهل گردش در طبیعت هستید، سفر به دشت لار را در برنامه های آینده تان جا دهید.

کوهنوردی

این جا بهشت کوهنوردهاست. چندین کوه در این منطقه وجود دارد، مثل کوه دیوآسیاب، کوه گل زرد، کوه اسب کلک، کوه زرکشی و از همه جذاب تر، کوه دماوند.

اگر عکاس حرفه ای باشید، آن قدر کادر جذاب در این ناحیه پیدا می کنید که تمام روز سرتان گرم می گردد. البته هر کسی با تلفن هوشمند یا دوربین معمولی می تواند صحنه های زیبای این دشت دیدنی را ثبت کند.

از آسمان پاک و قشنگش، گل های رنگارنگش و از رود و کوه هایش عکس بگیرید و به یادگار ببرید. تا مدت ها برای شبکه های اجتماعی تان عکس برای پست کردن خواهید داشت.

ماهی گیری

در پارک ملی لار چندین رود جاری ست. همه پرآب و زلال. ماهی هم در آنها فراوان است. اگر اهل ماهیگیری باشید، می توانید از حدود خرداد تا شهریور به دشت لار بروید. البته باید از محیط بانی قوشخانه، دلیچای یا پلور مجوز دریافت کنید. بعد دیگر شما می مانید و قلاب ماهیگیری و رود پر از ماهی.

دوچرخه سواری

برخی از طبیعت گردها بدون دوچرخه به این دشت سخاوتمند نمی آیند. می توانید هم از منظره های زیبایش لذت ببرید و هم ورزش کنید. هوای پاک و سالم این جا برای دوچرخه سواری عالی ست. البته باید بسیار مراقب بافت گیاهی اطراف تان باشید.

چگونه به دشت لار برویم؟

برخی ها ترجیح می دهند با تور طبیعت گردی به دشت لار بفرایند. تورهای یک روزه برای تماشای دشت شقایق از تهران به این پارک ملی می فرایند.

با ماشین شخصی هم می توانید راهی این دشت پر از شقایق شوید. راحت ترین راستا آسفالت از جاده تهران - آمل آغاز می گردد. این راستا را ادامه می دهید تا به سه راهی پلور برسید. تابلوی محیط بانی دلیچای را دنبال کنید. سرراست ترین راستا همین است.

85 کیلومتر فاصله حدودی تهران تا پلور است. درمجموع حدد 100 کیلومتر تا پارک ملی لار پیش رو دارید.

از شمیرانات و روستای افجه در لواسان کوچک، راستای هست که به دشت هویج افجه می رسد. این راستا بسیار سخت است و به مهارت کوهنوردی احتیاج دارد. چراکه از گردنه افجه فشم، تا دشت لار کوچک، باید کوهنوردی کنید.

اگر بخواهید از لواسانات به پارک ملی برسید، راستا لواسان عظیم، روستای ایرا و محیط بانی قوشخانه را انتخاب می کنید. این راستا در برخی از بخش ها خاکی ست.

چه وسایلی برای رفتن به دشت لار لازم داریم؟

طبیعت گردها بدون کوله پشتی پروپیمان جایی نمی فرایند. برای سفر به دشت لار از آب، خوراکی سبک، و جعبه یاری های اولیه چیزی کم نگذارید. کلاه و عینک بردارید و فکر پوشیدن صندل را به ذهن تان راه ندهید. ممکن است با مار سمی روبه رو شوید.

اقامت در دشت لار ممکن است؟

بله. به خاطر زیبایی طبیعت و مناسب بودن آب و هوا در فصل های بهار و تابستان، هم می توانید با خودتان چادر برده و کمپ بزنید. البته مطمئن شوید که ابزار لازم برای برپایی چادر و همچنین آمادگی برای بارش باران را دارید.

بهترین زمان سفر به دشت لار چه فصلی ست؟

بهار و به ویژه بعد از 15 خرداد بهترین وقت سفر است. در تابستان هوا ملایم است و به شما خوش می گذرد. اگر اهل طبیعت گردی باشید و بتوانید در فصل سرما از خودتان مراقبت کنید، می توانید سفر زمستانی را هم تجربه کنید.

منبع: گردشبان

به "دشت لار؛ جاذبه زیبای مازندران در نزدیکی تهران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت لار؛ جاذبه زیبای مازندران در نزدیکی تهران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید