اتوبوس خبرنگاران حادثه دیده از سال 1393 به نمایندگی مجاز مراجعه نکرده بود

به گزارش وبلاگ ملیسا، اتوبوس خبرنگاران حادثه دیده 7 سال به نمایندگی مجاز مراجعه نکرده بود. مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد گفت: اتوبوس حادثه دیده خبرنگاران از سال 93 مراجعه ای به نمایندگی های مجاز خودروساز برای اخذ خدمات خودرویی نداشته است.

اتوبوس خبرنگاران حادثه دیده از سال 1393 به نمایندگی مجاز مراجعه نکرده بود

وبلاگ ملیسا - تیرماه سال جاری با حادثه شروع شد. حادثه نخست مربوط به دوم تیر ماه بود که اتوبوس حامل وبلاگ ملیسا محیط زیست که برای تهیه گزارش از فرایند احیای دریاچه ارومیه عزیمت نموده بودند، در جهت نقده واژگون شد. این حادثه منجر به فوت دو تن از وبلاگ ملیسا شد.

حادثه دوم هم مربوط به سوم تیر ماه و واژگون شدن اتوبوس حامل سرباز معلمانی بود که از مبدا زاهدان به مقصد آبادان در حرکت بود که در جاده یزد-دهشیر به دلیل نقص فنی به وجود آمده، با جدول وسط جاده برخورد نموده و واژگون می گردد. پس از واژگون شدن با یک دستگاه تریلی که در جهت مخالف جاده پارک شده بود، برخورد می نماید. این حادثه منجر به فوت 5 تن از سرباز معلم ها شد.

با توجه به انتقاداتی که نسبت به کیفیت اتوبوس های حامل سرباز معلم ها و وبلاگ ملیسا همانند استفاده از لنت ترمز نامرغوب، خراب بودن کمربند ایمنی و … وارد بود، پیمان پیرایش مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی در سازمان ملی استاندارد در گفت و گویی به سوالات عمده در خصوص شرایط کیفی اتوبوس ها پاسخ داد که این توضیحات در ادامه از نظرتان می گذرد.

دلیل حذف تجهیزات ایمنی، کمربند ایمنی، چکش شکستن شیشه و … از اتوبوس ها هنگام فراوری و فروش به مشتریان چیست؟ آیا سازمان استاندارد، مراحل فراوری خودرو را چک می نماید؟

هیچکدام از تجهیزات مذکور از مراحل فراوری و استانداردهای اجباری حذف نشده اند و دلیل فقدان آن در بعضی از اتوبوس ها می تواند به دلیل قدیمی بودن اتوبوس و یا حذف آن از سوی بهره بردار باشد.

بدیهی است نظارت بر وجود تجهیزات مزبور طبق استاندارد ملی و پس از آن صدور صورت شرایط بر عهده ارگان های مربوطه است و باید از حرکت اتوبوس های فاقد تجهیزات یاد شده اکیداً ممانعت به عمل آید.

گفته می گردد بعضی سازندگان داخلی از قطعات نامرغوب مانند لنت ترمز یا جداره های اتوبوس در هنگام فراوری استفاده می نمایند، آیا این موضوع صحت دارد؟

لنت ترمز دارای استاندارد اجباری است و فراوری و واردات آن به کشور منوط به مطابقت با استاندارد ملی است، چنانچه به صورت غیرمجاز به کشور وارد و یا فاقد پروانه کاربرد علامت استاندارد باشد، توزیع آن در کشور غیر قانونی بوده و در صورت شناسایی با متخلفان برخورد می گردد.

در استاندارد 7815 استحکام کابین خودرو با سقوط بدنه از ارتفاع بر روی گوشه سقف خودرو سنجیده می گردد که لازمه تأیید در این آزمون استفاده از مواد با سختی و استحکام مناسب و طراحی ساختار مقاوم در برابر ضربه می باشد.

قطعه سازان قطعات استاندارد به عاملان فروش قطعه در بازار مصرف عرضه می نمایند و تعمیرات اتوبوس ها با اینگونه قطعات انجام می گردد آیا این ادعا صحت دارد؟

چنانچه اتوبوس برای خدمات پس از فروش به نمایندگی مجاز خودروساز مراجعه کند، حسب آئین نامه حمایت از مصرف نمایندگان خودرو، خودروساز مکلف به تعمیر و تعویض قطعات مصرفی با قطعات اصلی و استاندارد است. اما شواهد حاکی از آن است که مالکان اتوبوس بعضاً از سایر مراکز خدماتی بهره گیری نموده و قطعات غیر اصلی را استفاده می نمایند.

حسب اعلام خودروساز در حادثه اخیر اتوبوس وبلاگ ملیسا، اتوبوس حادثه دیده از سال 93 مراجعه ای به نمایندگی های مجاز خودروساز برای اخذ خدمات خودرویی نداشته است.

لوازم یدکی پرمصرف از قبیل لاستیک اعم از وارداتی و فراوری داخل اکثراً از انواع مرغوب نیست؟ چرا سازمان ملی استاندارد هشدارهای لازم را به دستگاه های مربوطه از جمله وزارت صمت نمی دهد؟

لاستیک خودرو دارای استاندارد اجباری است و فراوری آن در کشور و واردات آن از مبادی رسمی مشمول کنترل و نظارت این سازمان است. با توجه به جنبه ایمنی قطعه مزبور نظارت های ویژه ای در واردات کالا علی الخصوص در خصوص سال فراوری آن لحاظ شده است.

متأسفانه عدم کنترل و نظارت مناسب در حین بهره برداری مهمترین عامل بروز عیوب فنی طی سالیان اخیر شده است به نحوی که در حادثه اخیر اتوبوس سربازان معلم در جاده یزد به دهشیر، علی رغم صدور صورت شرایط به وسیله شرکت حمل و نقل، صاف بودن تایر خودرو یکی از عوامل ترکیدن تایر و از کنترل خارج شدن خودرو در حین سانحه بوده است.

منبع: مهر

منبع: بیت ران

به "اتوبوس خبرنگاران حادثه دیده از سال 1393 به نمایندگی مجاز مراجعه نکرده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتوبوس خبرنگاران حادثه دیده از سال 1393 به نمایندگی مجاز مراجعه نکرده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید